RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata
Pelajaran
: Perdagangan
Tarikh/Hari
: 11 Mei 2016 (Rabu)
Masa
: 5.00 petang – 5.30 petang (30 minit)
Tingkatan
: 4 Rahmah
Bilangan Pelajar
,
: 25 Orang
Tahap Kebolehan
Pelajar : Sederhana
Tajuk
: 1.2b Jenis Pengeluaran
1.2c Cabang Pengeluaran
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, pelajar akan dapat :
a)
Menyatakan
jenis pengeluaran. (Aras 1)
b)
Mengenal
pasti cabang-cabang pengeluaran. (Aras 1)
Pengetahuan
Sedia Ada : Pelajar mempunyai pengetahuan maksud
pengeluaran dalam
pembelajaran sebelum ini.
Bahan Bantu
Mengajar : Video, Power Point, Slaid Prezi, Nota
Ringkas, Mounting
Board, Pen Marker, Papan putih, Set
Soalan, Muzik, Topi
Berwarna, Sabun dan Kayu.
Nilai
: Hormat Menghormati, Kerjasama, Keberanian,
Yakin pada
diri sendiri dan Tekun.
KBKK
: Menjana idea, meneliti bahagian-bahagian
kecil dan
keseluruhan serta mengklasifikasi atau mengkategori,
menerangkan sebab dan membuat inferens.
Kaedah
: Pembelajaran berasaskan Kemahiran Berfikir
Aras Tinggi
(KBAT).
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Langkah / Masa
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti
Pembelajaran
|
Kaedah/Teknik/BBM/
Nilai/KBKK
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
(+/- 5 minit)
|
Pengenalan kepada jenis dan cabang
pengeluaran.
“Jenis pengeluaran ialah
pengeluaran langsung dan pengeluaran tak langsung”.
“Cabang pengeluaran yang utama
terbahagi kepada 3 iaitu perusahaan, perdagangan dan khidmat langsung”.
|
Guru memberi salam dan kelas
dimulakan dengan bacaan doa.
Guru memperkenalkan tajuk hari ini
dan mengedarkan nota ringkas kepada pelajar
Guru menayangkan video mengenai
jenis dan cabang pengeluaran dan meminta pelajar menumpukan perhatian dan
memahami kandungan video tersebut.
Guru beri penerangan secara ringkas
tentang jenis pengeluaran.
|
Pelajar menjawab salam dan membaca
doa.
Pelajar diarahkan untuk membaca
nota tersebut dan menumpukan perhatian.
Pelajar memberikan perhatian
terhadap video yang ditayangkan oleh guru.
Pelajar mendengar dan mencatat apa
yang disampaikan oleh guru.
|
Kaedah/Teknik:
Induktif,
Penerangan, Perbincangan dan Soal
jawab.
BBM :
Tayangan video, Power Point, Slaid
Prezi dan Nota Ringkas
Nilai :
Hormat Menghormati, Tekun dan
Bekerjasama.
KBKK :
Menjana idea (Lampiran 1)
|
Langkah 1
Penerangan
(+/- 8 minit)
|
Menerangkan cabang pengeluaran:
“Perusahaan iaitu usaha mendapatkan bahan mentah dan menukarkan bentuknya
kepada barang siap”.
“Perdagangan ialah semua aktiviti
yang berkaitan pengagihan dan pemindahan bahan mentah, barang separa siap
atau barang siap daripada pengeluar kepada pengguna akhir”.
“Khidmat langsung ialah semua
perkhidmatan peribadi yang diberikan kepada pengguna akhir secara langsung
oleh penjual untuk memuaskan kehendaknya”.
|
Guru menyoal dan memberi
penerangan menggunakan peta i-think dengan pada papan putih.
Guru meminta beberapa orang
pelajar ke hadapan bagi melengkapkan carta di mounting board.
|
Pelajar diarahkan untuk memberikan
perhatian dan cuba memahami apa yang disampaikan oleh guru dengan merujuk
nota yang diberikan oleh guru.
Pelajar memberi kerjasama dengan
menampal jawapan di atas mounting board.
|
Kaedah/Teknik
:
Induktif, Perbincangan, Penerangan
dan soal jawab.
BBM :
Papan putih, Mounting Board dan Nota
Ringkas.
Nilai :
Hormat Menghormati, Keberanian, Kerjasama.
KBKK :
Mengklasifikasi atau mengkategori (Lampiran
2) dan meneliti bahagian kecil dan keseluruhan (Lampiran 3).
|
Langkah 2
Aktiviti kumpulan
(+/- 8 minit)
|
Aktiviti “The 6 Thinking Hat”
(Lampiran 4)
1.Topi putih.
2.Topi merah.
3.Topi hitam.
4.Topi kuning.
5.Topi hijau.
6.Topi biru.
Cabang pengeluaran :
Satu kumpulan diberi satu isu mengenai industri perkilangan
(sabun).
Satu kumpulan diberi satu isu mengenai industri pembinaan
(kayu).
|
Guru meminta pelajar berpecah
kepada 2 kumpulan.
Guru menerangkan The 6 Thinking
Hat kepada pelajar.
Guru memberi sabun, kayu, kertas
majong dan topi berwarna kepada setiap kumpulan.
Guru meminta pelajar membentangkan
hasil perbincangan menggunakan peta i-think.
Guru memberi keterangan terhadap
perbincangan pelajar.
|
Pelajar duduk dalam kumpulan
masing-masing.
Pelajar mendengar penerangan guru.
Pelajar membincangkan tentang
bahan yang diperoleh.
Pelajar membentangkan di hadapan
kelas.
Pelajar mendengar dan mencatat.
|
Kaedah/Teknik
:
Deduktif,
Penerangan, Soal jawab,
Perbincangan.
BBM :
Kayu, Sabun, Topi Berwarna, Kertas
Majong.
Nilai :
Hormat Menghormati, Keberanian,
Yakin pada diri sendiri, dan Kerjasama.
KBKK :
Menjana idea (Lampiran 5 ) dan
Menerangkan sebab (Lampiran 6 ).
|
Langkah 3
Penilaian
(+/- 7 minit)
|
Aktiviti kuiz (Lampiran 7) dan
nyanyian
(Buku muzikal perdagangan,
pengarang : Yusli Mustaffa)
Soalan Kuiz adalah dari aras 4, aras 5 dan aras 6.
|
Guru meminta pelajar menjawab
soalan kuiz yang disediakan.
Guru meminta pelajar menghantar
jawapan pada minggu hadapan.
Guru meminta pelajar berdiri
menyanyikan lagu jenis pengeluaran.
|
Pelajar menjawab soalan kuiz.
Pelajar mendengar arahan guru.
Pelajar memberi kerjasama dengan menyanyi bersama-sama.
|
Kaedah/Teknik
:
Penerangan, Soal jawab
BBM : Set Soalan, Buku Lagu
Nilai :
Hormat Menghormati, Keberanian,
Yakin pada diri sendiri dan Kerjasama.
KBKK :
Menjana idea. (Lampiran 1)
|
Penutup
(+/- 2 minit)
|
“ Pengeluaran mempunyai jenis dan cabangnya. Matlamat pengeluaran
adalah untuk memuaskan kehendak manusia”.
Penutup sosial:
“Adakah kamu pelajari sesuatu yang baru? Adakah ia menarik?”
(Aras 1)
Penutup kognitif:
“Apakah yang telah anda pelajari hari ini?”
(Aras 1)
|
Guru menanyakan kepada pelajar
mengenai apa yang telah mereka pelajari hari ini dan bagaimana perasaan
mereka tentang pengalaman pembelajaran hari ini.
Guru meminta pelajar membuat rumusan secara
keseluruhan dalam sehelai kertas.
Guru memberi latihan pengukuhan
untuk dijawab di rumah.
|
Pelajar menjawab pertanyaan guru.
Pelajar catat maklumat yang dikehendaki oleh guru.
|
Kaedah/Teknik
:
Penerangan.
BBM :
Nota ringkas.
Nilai :
Hormat-menghormati.
KBKK : Membuat inferens (Lampiran 8)
|
Refleksi guru :
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Komen
pensyarah/guru pembimbing :
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Menarik.. Kbat ni kdg cikgu pun yer Kbat juga..n
ReplyDelete