RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Perdagangan
Tingkatan : 5
Bestari
Tarikh : 16
Mei 2014
Hari : Selasa
Masa : 3.00
Petang – 3.30 Petang
Bilangan Pelajar
: 21 Orang
Tahap Kebolehan Pelajar
: Sederhana Tinggi
Pengetahuan Sedia ada :
Pelajar telah mengetahui tentang
konsep Perbankan dan Institusi Kewangan lain.
Topik : Bab 8 – Perbankan dan Institusi Kewangan lain
Sub Topik : 8.2
– Jenis-jenis Bank
a. Bank
Pusat
b. Bank
Perdagangan (Bank Islam)
c. Bank
Badan Berkanun
d. Bank
Saudagar
e. Bank
Koperasi
Hasil Pembelajaran : Di akhir
pembelajaran ini, pelajar akan dapat:
I.
Menyatakan jenis- jenis bank. (Aras 2)
II.
Memberikan fungsi setiap jenis bank. (Aras 2)
III.
Menjelaskan perbezaan setiap bank. (Aras 3)
BBM : Buku teks, buku rujukan, maker,papan putih, kertas
mahjung, lembaran nota, lembaran kertas ujian, multi-board, buku skrap, kajian kes, Sampul berwarna dan power point.
Jenis Pentaksiran : Latihan Pengukuhan
Nilai murni
: Bersemangat, Hormat menghormati dan
kerjasama
KBKK : Menerangkan sebab dan menjana dan
menghasilkan idea baru
Kaedah : Masteri
Rancangan Pengajaran Harian
Langkah / masa
|
Isi kandungan
|
Aktiviti Pengajaran &
Pembelajaran
|
kaedah/Teknik
BBM/nilai/KBKK
|
|
Aktiviti guru
|
Aktiviti pelajar
|
|||
Set induksi
(+/- 2 minit)
|
Permulaan
|
Guru menayangkan gambar di
slide power point.
Guru meminta pelajar
memahami situasi gambar tersebut.
Guru meminta pelajar
memberitahu apa yang mereka faham mengenai gambar tersebut.
Guru mengulas jawapan
pelajar dan memberitahu perkaitan gambar tersebut dengan topik yang akan
dipelajari pada hari ini,
|
Pelajar melihat gambar yang
ditayangkan di slide power point.
Pelajar memberitahu apa yang
mereka faham mengenai video tersebut.
Pelajar mendengar penerangan
guru.
|
.
Kaedah/Teknik:
Simulasi
BBM: - Power point, papan putih, maker
Nilai:
Bersemangat
KBKK: -
|
Perkembangan pengajaran
(+/-10 minit)
Langkah 1
|
Jenis dan fungsi bank : Bank
pusat
·
Mengeluarkan dan mengawal mata wang Negara
·
Menjadi jurubank kepada kerajaan
·
Laksanakan dasar kewangan kerajaan
·
Menjadi jurubank kepada bank perdagangan
Bank perdagangan dan Bank Islam
·
Terima simpanan
·
Beri kemudahan pembiayaan
·
Beri kemudahan pembayaran
·
Beri perkhidmatan lain.
Bank Saudagar
·
Terima simpanan daripada syarikat besar
·
Beri pinjaman
·
Beri khidmat nasihat korporat
·
Urus pelaburan syarikat berhad
·
Tanggung jamin terbitan syer
Bank Badan Berkanun
·
Bank Simpanan Nasional
·
Bank Pembangunan dan Infrastruktur Malaysia
Berhad
·
Bank Pertanian Malaysia
Bank Koperasi
·
Terima simpanan
·
Beri pinjaman
·
Tawar perkhidmatan perbankan Islam
|
Guru memberikan penerangan.
Guru meminta wakil pelajar
ke hadapan untuk menyatakan fungsi bank.
Guru meminta pelajar
menuliskan nota tambahan pada lembaran nota yang diberikan.
Guru menunjukkan buku skrap
mengenai contoh-contoh bank yang dipelajari.
Guru memberi peluang kepada
pelajar untuk bertanyakan soalan.
Guru menjawab persoalan
pelajar.
|
.
Pelajar mendengar penerangan
guru.
Wakil pelajar menyatakan
fungsi bank di hadapan kelas.
Pelajar menyalin nota
tambahan yang terdapat di papan putih dan buku teks pelajar.
Pelajar melihat buku skrap
tersebut dan memahami contoh-contoh bank yang ditunjukkan oleh guru.
Pelajar bertanyakan soalan
kepada guru.
|
Kaedah/Teknik:
Penerangan dan soal jawab.
BBM:
Buku teks, multi-board, maker pen, lembaran nota, buku skrap dan
papan putih,
Nilai:
Menghormati dan bekerjasama
KBKK:
Menerangkan sebab
|
Penilaian
(+/-5 minit)
Langkah 2
|
Ujian
|
Guru meminta pelajar untuk
menjarakkan meja dan kerusi.
Guru mengedarkan lembaran
kertas ujian yang mengandungi 8 soalan berbentuk ( betul atau salah) bagi
menguji kefahaman pelajar terhadap pengajaran hari ini.
Guru memberikan masa selama
4 minit untuk pelajar menjawab soalan tersebut.
Guru meminta pelajar
menukarkan lembaran kertas ujian bersama rakan di belakang pelajar.
Guru memberikan jawapan
sebenar dan meminta pelajar menandakan lembaran kertas ujian
|
Pelajar memahami dan melaksanakan
arahan yang diberikan oleh guru.
Pelajar menerima lembaran
ujian.
Pelajar membaca arahan pada
lembaran kertas ujian.
Pelajar mula menjawab dengan
mengikut masa yang ditetapkan oleh guru.
Pelajar menukarkan lembaran
kertas ujian bersama rakan di belakang
Pelajar menandakan kertas tersebut
dengan mengikut jawapan yang diberikan oleh guru.
|
Kaedah/Teknik:
Ujian penilaian.
BBM:
Lembaran kertas ujian,
Nilai:
Hormat-menghormati.
KBKK:
Menjana dan menghasilkan
idea baru
|
Pengayaan dan pemulihan
(+/-10 minit)
Langkah 3
|
Aktiviti 1 :
“aktiviti Berkumpulan”
|
Guru membahagikan kepada 2 kumpulan
yang terdiri daripada pelajar yang berjaya menjawab soalan dengan
markah (>5) dan pelajar
yang kurang mendapat markah (<5).
Guru meminta pelajar yang
lemah di dalam ujian tadi iaitu (<5) untuk
membentuk 2 atau 3 kumpulan.
Guru meminta pelajar yang mendapat
markah (>5) membentuk 2 atau 3 kumpulan.
Guru meminta setiap wakil
kumpulan bagi pelajar yang mendapat (<5) ke hadapan dan mengambil 1 sampul
warna serta sehelai kertas mahjung dan maker pen.
Guru meminta kumpulan yang
mendapat (<5) untuk memulihkan diri mereka dengan membuat peta minda
terhadap penyataan fungsi yang diminta oleh sampul warna yang diberikan.
Guru memberikan kajian kes
kepada setiap kumpulan yang mendapat markah (>5) untuk mengayakan
kefahaman sedia ada pelajar tersebut.
Guru memberikan masa kepada
pelajar untuk berbincang.
Guru memantau aktiviti
pelajar.
Guru menjawab soalan
pelajar.
Guru meminta wakil pelajar
setiap kumpulan (>5) membentangkan jawapan kajian kes yang dibincangkan
dalam kumpulan.
Guru meminta wakil pelajar
setiap kumpulan (<5) untuk membentangkan peta minda hasil berkumpulan di hadapan
kelas.
Guru memberi pujian kepada
pelajar atas hasil usaha mereka.
|
Pelajar mendengar arahan
guru.
Pelajar bergerak mengikut
arahan guru dengan membahagikan 2 kumpulan (<5) dan (>5)
Pelajar yang mendapat markah
(<5) mula bergerak membuat 2 atau 3 kumpulan.
Pelajar yang memperolehi
markah (>5) membentuk 2 atau 3 kumpulan.
Wakil setiap kumpulan (<5)
datang ke hadapan dan mengikut arahan yang diberikan oleh guru.
Kumpulan pelajar (<5)
berbincang dan memulakan aktiviti pemulihan dengan membuat peta minda
terhadap penyataan di dalam sampul warna tersebut.
Kumpulan pelajar (>5)
mendapatkan kajian kes yang diberikan
oleh guru.
Pelajar berbincang dan
menjawab kajian kes di dalam kumpulan yang ditetapkan.
Pelajar menanyakan soalan
kepada guru.
Wakil kumpulan (>5)
memulakan pembentangan jawapan kajian kes mereka.
Wakil kumpulan (<5) memulakan
pembentangan peta minda hasil usaha berkumpulan mereka.
Pelajar berasa gembira
terhadap pujian yang diberikan.
|
Kaedah/Teknik :
Penerangan dan aktiviti
kumpulan
ABM:
Sampul berwarna, kajian kes, maker pen dan
kertas mahjung.
Nilai:
Kerjasama
KBKK: - Menjana idea
|
Penutup
(+/-3 minit)
|
Merumus idea
|
Guru meminta pelajar membuat
kesimpulan terhadap pengajaran hari ini.
Guru membuat kesimpulan
terhadap pengajaran yang telah dilaksanakan.
Guru bertanyakan perasaan
pelajar tentang pengalaman pembelajaran hari ini.
Guru memberikan
latihan pengukuhan sebagai kerja rumah untuk memantapkan lagi
pemahaman pelajar mengenai subtopik yang dipelajari.
|
Pelajar membuat kesimpulan
terhadap pembelajaran hari ini.
Pelajar memberi tumpuan
terhadap rumusan yang diberikan oleh guru.
Pelajar menyatakan perasaan
mereka.
Pelajar mencatat kerja rumah
yang diberikan oleh guru.
|
Kaedah/Teknik:
Penyoalan dan penerangan.
BBM: - Power Point
Nilai:
Hormat-menghormati
KBKK: -
|
Refleksi guru:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ulasan pensyarah/guru pembimbing:
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
No comments:
Post a Comment